Co na depresję?
Depresja jest chorobą, która z roku na rok dotyka coraz więcej osób. Wiąże się to z dużym narażeniem na stres, presją społeczeństwa, ciężkimi przeżyciami oraz całym szeregiem innych uwarunkowań. Początkowo ciężko rozpoznać jej objawy i bardzo często są lekceważone. Jednak kiedy już zauważymy, że potrzebujemy pomocy nie warto odwlekać wizyty u lekarza.
Jakie są objawy depresji?
Choć depresja wielu osobom kojarzy się ze smutkiem i płaczem to tylko niektóre z jej objawów. Należą do nich wahania nastroju, złe samopoczucie, poczucie winy, bezsenność, brak chęci do życia, odizolowanie od innych, brak zainteresowania innymi rzeczami. To także nasilony lęk i myśli samobójcze. Depresja jest o tyle trudna do rozpoznania u innych, że często osoby, z pozoru szczęśliwe borykają się z tym w samotności. Leczenie depresji polega nie tylko na stosowaniu leków takich jak Ketrel, Pramolan, Hydroxizinum VP, Egzysta czy Asentra. W zależności od jej przyczyn zalecana jest także terapia, która może przyspieszyć leczenie.
Skąd się bierze depresja?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy depresja jest chorobą dziedziczną czy nie. Z pewnością wpływ na jej pojawienie się ma: stres, zmiany hormonalne, niektóre leki, uzależnienie od alkoholu, niektóre choroby (niedoczynność tarczycy, cukrzyca).
Jak działają leki?
Z punktu widzenia medycznego – jeśli w neuroprzekaźnikach maleje poziom noradrenalizny, serotoniny i dopaminy, powoduje to objawy depresji. Zadaniem leków jest więc ich zwiększenie. Leki działają także uspokajająco i wyciszającą. Często dodatkowo włączane są leki nasenne. Przykładowe leki wykorzystywane w leczeniu depresji to np. Seronil, Mozarin, Aciprex, Coaxil czy Escipram. Leki te są wydawane tylko na receptę i nie można samemu zmieniać ich dawkowania. Zwykle zaczyna się od mniejszych dawek, które jeśli nie przynoszą efektu mogą być zwiększane. Należy pozostawać pod kontrolą lekarza prowadzącego. Wizyty kontrolne są bardzo ważne. Leków antydepresyjnych nie można łączyć z alkoholem. Często przepisywane leki to Trittico, Alventa, Seronil, Tianesal.
Jak o siebie zadbać?
Choć to czasem trudne warto powiedzieć komuś z bliskiego otoczenia o naszych problemach. Warto zadbać także o rzeczy, które kiedyś sprawiały nam radość i próbować do nich wracać. Może to być spacer, czytanie książki czy sport. Bardzo ważne jest regularne przyjmowanie leków, samo leczenie jest długotrwałe. Lekami, które pomagają w leczenie depresji są Miansec, Prefaxine, Oriven, Trazodone Glenmark, Pragiola, Ticercin, Dulofor.
Strona e-medycy.pl nie oferuje sprzedaży leków przez internet, zapewnia swoim użytkownikom teleporadę z możliwością otrzymania e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania po konsultacji medycznej online z lekarzem.