Co na b贸l ucha?
B贸l ucha wi膮偶e si臋 z du偶ym b贸lem i odczuwaniem dyskomfortu. Najcz臋艣ciej jest to przyczyn膮 zaka偶e艅 bakteryjnych i stan贸w zapalnych. Nie nale偶y ignorowa膰 tych objaw贸w, bo nie leczone zapalenia mog膮 wi膮za膰 si臋 z d艂u偶szym leczeniem i powik艂aniami.
Zapalenie ucha wewn臋trznego
To dolegliwo艣膰, kt贸ra o wiele cz臋艣ciej dotyka dzieci ni偶 osoby doros艂e. Najcz臋艣ciej towarzyszy zapalenie g贸rnych gr贸d oddechowych. Wynika to z uwarunkowa艅 zwi膮zanych z budow膮 anatomiczn膮 u dzieci, kanalik 艂膮cz膮cy ucho i gard艂o jest u nich kr贸tki co sprzyja dalszemu rozprzestrzenianiu si臋 stan贸w zapalnych. Infekcja najcz臋艣ciej pojawia si臋 w okresie jesienni zimowym. Objawy jakie wyst臋puj膮 to: gor膮czka, b贸l ucha, problemy ze snem, brak apetytu, pogorszenie s艂uchu. Nie nale偶y lekcewa偶y膰 tych objaw贸w, niedoleczone stany zapalne mog膮 wi膮za膰 si臋 z cz臋stymi nawrotami choroby. Je艣li chodzi o osoby doros艂e, u nich zapalenie ucha 艣rodkowego pojawia si臋 o wiele rzadziej.
Leczenie
Najcz臋艣ciej stosuje si臋 antybiotyki, kt贸rych substancj膮 czynn膮 jest amoksycylina, kt贸ra dzia艂a przeciwb贸lowo i przeciwbakteryjnie. Leki s膮 przeznaczone zar贸wno dla dzieci jak i doros艂ych, natomiast r贸偶ni si臋 dawkowanie. Antybiotyki s膮 dost臋pne tylko na recept臋. Najcz臋艣ciej przepisywane w zapaleniu ucha leki to: Duomox, Augumentin, Amotaks, Amotaks Dis, Taromenin. Lek refastin na silne dzia艂anie przeciwgor膮czkowe, 艂agodzi tak偶e b贸l towarzysz膮cy zapaleniu ucha.
Zapalenie ucha zewn臋trznego
Ten stan zapalny najcz臋艣ciej obejmuje okolice ma艂偶owiny usznej, kana艂u s艂uchowego i b艂ony b臋benkowej. Towarzyszy mu ostry b贸l, obrz臋k a tak偶e obecno艣膰 ropnej wydzieliny. Ta przypad艂o艣膰 dotyka nas o wiele cz臋艣ciej w czasie letnim. Przyczyn膮 powstawania stanu zaka藕nego jest wilgo膰 w przewodzie s艂uchowym, kt贸ra sprzyja rozwijaniu stan贸w zapalnych i grzybiczych. Cz臋sto mo偶emy nabawi膰 si臋 tej choroby podczas k膮pieli w morzu czy jeziorze. Jednak nie s膮 to jedyne przyczyny.
Jak to wyleczy膰?
W przypadku chor贸b zwi膮zanych z uchem zewn臋trznym o wiele cz臋艣ciej s膮 stosowane antybiotyki w formie kropli. Po ich aplikacji w miar臋 szybko zaczyna odczuwa膰 si臋 ulg臋 a stan zapalny si臋 zmniejsza. Warto pami臋ta膰, 偶eby nie przerywa膰 leczenia je艣li nast臋pni poprawa, bez kontaktu z lekarzem. Niedoleczone infekcje mog膮 wi膮za膰 si臋 z nawrotami choroby. A zapalenie ucha wi膮偶e si臋 z du偶ym b贸lem. Czas leczenia nie powinien przekracza膰 7 dni. Je艣li po tym zasie objawy nie ust膮pi膮 nale偶y skontaktowa膰 si臋 z lekarzem. Antybiotyki w postaci kropli s膮 dost臋pne tylko na recept臋, s膮 to mi臋dzy innymi Dicortineff i Cetraxal Plus. Mog膮 by膰 stosowane u dzieci jak i przez osoby doros艂e.
Strona e-medycy.pl nie oferuje sprzeda偶y lek贸w przez internet, zapewnia swoim u偶ytkownikom teleporad臋 z mo偶liwo艣ci膮 otrzymania e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania po konsultacji medycznej online z lekarzem.