Co na ból kręgosłupa?
Ból pleców czasem potrafi dobrze uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Często zanim udamy się do lekarza sięgamy po leki przeciwbólowe, maści czy plastry, które jednak nie przynoszą efektu. W przypadku bólu o dużym i średnim natężeniu warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże zdiagnozować przyczyny i dopasuje odpowiednią kurację.
Jakie są przyczyny?
Bardzo często przyczyną bólu kręgosłupa są choroby zwyrodnieniowe. Mogą one wynikać z procesu starzenia i trybu życia. Osoby mało aktywne, które większość czasu spędzają przed biurkiem są bardziej podatne na bóle niż osoby aktywne. Wrodzone wady kręgosłupa także mogą się przyczynić do powstania bólu. Pacjenci, którzy ulegli wypadkowi czy stłuczeniu także mogą borykać się z bólem.
Jak wygląda leczenie?
Pierwszy krokiem jest dobra diagnoza oraz dobranie leków. Ważne jest, aby nie tylko ograniczać i eliminować ból, ale także jego przyczyny. Leki przepisywane w przypadku schorzeń reumatycznych takie jak Doreta,, Skudexa, Nimesil, Poltram Combo forte działają nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie. Warto pamiętać, że te leki są dostępne na receptę i nie należy zmieniać dawkowania jakie zaleci lekarz. Często w leczeniu podaje się pacjentom Tramal Retard 200, DicloDuo, Olfen 75, Sirdalud. W przypadku leków o mocnym działaniu przeciwbólowym można je stosować tylko przez określony czas.
Substancją aktywną części leków jest tramadol, substancja z grupy opioidów, takim lekiem jest np. Doreta SR. W przypadku tego leku jak i innych należy zwracać uwagą na działania niepożądane, a jeśli nas zaniepokoją skonsultować się z lekarzem. Każdy z leków takich jak Poltram Combo, Biofenac, Structum czy Ultracod nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące. Inne popularne leki w leczeniu bólu kręgosłupa to Ketonal, Zaldiar, Aulin Diclac 50.
Jak dbać o kręgosłup?
Samemu możemy także zadbać o kręgosłup. Warto zainwestować w dobry i wygodny materac, który pozwoli się dobrze i komfortowo wyspać. Dobrze także, aby dieta była pełna witamin i minerałów. Jeśli chodzi o ruch – zwłaszcza po urazach, należy go skonsultować z lekarzem, które zdecyduje na ile można sobie pozwolić. Warto wprowadzić codzienną gimnastykę czy chociaż spacery. Jeśli mamy pracę siedzącą starajmy się o krótkie przerwy na rozprostowywanie kości. Warto także pomyśleć o rehabilitacji czy pomocy fizjoterapeuty jeśli bóle często powracają.
Strona e-medycy.pl nie oferuje sprzedaży leków przez internet, zapewnia swoim użytkownikom teleporadę z możliwością otrzymania e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania po konsultacji medycznej online z lekarzem.