Świat idzie do przodu, a nowe technologie pozwalają nam na zastąpienie wielu rozwiązań tymi elektronicznymi. Nic w tym dziwnego, jeśli mamy możliwość załatwienia jakiejś sprawy poprzez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu, to chętnie wybieramy takie rozwiązania. W tym artykule odpowiemy na pytanie jak działa e-recepta i dlaczego warto z niej skorzystać.
Współczesna telemedycyna
Wizyta u lekarza kojarzy nam się raczej z długimi kolejkami i zatłoczonymi przychodniami. Dodatkowo obecna sytuacja epidemiologiczna nie zachęca do oczekiwania na swoją kolej wraz z innymi pacjentami. Szczególnie jeśli jesteśmy narażeni na ryzyko zachorowania czy złapania infekcji. Rządowy projekt ustawy, która zezwala na poradę drogą telefoniczną lub internetową ma już kilka lat. Jedną z części tego projektu była możliwość wystawiania e-recepty (dowiedz się jak działa e-recepta), dzięki której bez konieczności wizyty w przychodni pacjent może otrzymać receptę na konieczne leki. Nie ma konieczności wizyty w przychodni, a do realizacji e-recepty potrzebny jest jedynie kod otrzymamy od lekarza.
Recepta online – bezpieczne rozwiązanie?
Pierwsze testy nad wdrożeniem e-recepty rozpoczęły się w 2017 roku. Od stycznia 2020 roku lekarze mają obowiązek ich wystawiania. O takim rozwiązaniu większość pacjentów jednak dowiedziała się dopiero wiosną tego roku. Kiedy to Koronawirus ograniczył mocno możliwość swobodnego dostania się do specjalisty. E-recepta szybko zyskała dużą popularność, z uwagi na fakt, że jest to rozwiązanie, dzięki któremu nie ma konieczności wychodzenia z domu. To nie tylko oszczędność czasu, bo nie musimy tracić go na dojazd do lekarza i stanie w kolejce. Dzięki e-poradzie przede wszystkim ograniczamy kontakt z innymi osobami, co jest w obecnej sytuacji bardzo ważne.
Jednak nie tylko w przypadku ograniczeń i obaw wielu osób przed poruszaniem się i przebywaniem w miejscach narażonych na kontakt z innymi chorymi jest to dobre rozwiązanie. W przypadku wielu chorób, gdzie występuje wysoka temperatura oraz osłabienie organizmu, skorzystanie z pomocy lekarskiej za pośrednictwem porady zdalnej (telefonicznej czy wideo-rozmowy) jest o wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem. Tak samo w przypadku osób starszych, które potrzebują stałych leków, a ze względu na stan zdrowia nie zawsze są w stanie dotrzeć do najbliższej przychodni. Skorzystanie z takiego rozwiązania to nie tylko oszczędność czasu, ale także wyraz troski o zdrowie swoje, najbliższych oraz innych osób, z którymi mamy styczność w przychodni.
Jak działa e-recepta?
Wiele zwłaszcza starszych osób ma obawy przed korzystaniem z nowoczesnych rozwiązań i ułatwień technologicznych. Jednak e-recepta nie wymaga ani znajomości obsługi komputera, ani nawet dostępu do internetu. Od lekarza otrzymujemy jedynie kod pin do e-recepty, który należy potem podać w aptece, aby ją zrealizować. W końcu znika problem nieczytelnych recept i problemów z rozczytaniem choćby dawki czy kwoty refundacji. Dodatkowo w systemie są gromadzone informacje o lekarzach i receptach realizowanych przez pacjenta. W ten sposób znacznie można ograniczyć choćby ich wyłudzanie. Jednak największym ułatwieniem jest tu brak konieczności udania się do lekarza. Zwłaszcza osoby starsze i przewlekle chore nie muszą już trudzić się na wizytę w często zatłoczonej przychodni. Podobnie w przypadku realizacji recepty, kod pin można podać komuś, kto zrealizuje dla nas recepty. Więc zarówno wizyta lekarska jak i samo kupno leków, może odbyć się bez wyjścia z domu.
Bezpieczeństwo danych
Gromadzenie danych o pacjentach i przyjmowanych przez nich lekarz wymaga specjalnej ostrożności. Dlatego przed wprowadzeniem e-recepty odbyło się wiele testów, które miały za zadanie sprawdzenie szczelności systemu przechowywania danych. System sprawdza się jednak bardzo dobrze i mimo początkowych obaw wielu osób, samo wdrożenie e-recepty przeszło bardzo płynnie.
Nowe technologie dają wiele możliwości w wielu zakresach. Kilka lat temu nikt nie przypuszczał, że wizyty lekarskie nie będą odbywały się twarzą w twarz. Sytuacja na świecie nie tylko część z nas zmusiła, ale sporą część przekonała do korzystania z takich rozwiązań. Oczywiście są sytuacje, kiedy wideo-rozmowa nie jest w stanie zastąpić wizyty lekarskiej. Często sama diagnostyka wymaga obecności w przychodni czy w szpitalu. Jednak w wielu przypadkach skorzystanie z porady oraz e-recepty jest sporą oszczędnością nie tylko czasu, ale także siły. Osoby, które przyjmują leki na stałe, już nie muszą się martwić, że tabletki się kończą, a ich lekarz rodzinny przebywa właśnie na urlopie. Podobnie w przypadku infekcji czy zachorowań. Kiedy jesteśmy osłabieni, to wizyta u lekarza jest nie lada wysiłkiem.
Podsumowanie – jak działa e-recepta…
E-recepta z pewnością jest rozwiązaniem na miarę obecnych czasów. Dzięki niej możemy mieć stały dostęp do potrzebnych leków bez konieczności wizyty w przychodni. Nie tylko w tym czasie unikniemy zarażania innych, ale także sami nie będziemy wystawiali się na kontakt z innymi chorymi osobami. E-recepta wydana podczas tradycyjnej wizyty także jest o wiele praktyczniejsza. W końcu nieczytelny zapis czy problem z odczytaniem refundacji nie stanowi problemu.